Kilkuletnia działalność na rynku pozwoliła nam dobrze poznać potrzeby klientów i oczekiwania nowoczesnego rolnictwa. Zdobyliśmy doświadczenie, które gwarantuje profesjonalizm i zapewnia najwyższą jakość usług, z których klienci są zadowoleni. Naszym celem jest profesjonalne doradztwo w doborze rusztów do chlewni i obory, dlatego też zebraliśmy i przedstawiliśmy informacje o rusztach z betonu w najbardziej przejrzysty sposób, uwzględniając różne warianty szczelin.
Podpowiadamy także, dla jakich zwierząt są odpowiednie poszczególne typy rusztów. W swojej ofercie posiadamy ruszta dla trzody oraz ruszta dla bydła. Wszystko po to, by ułatwić dokonanie wyboru spośród dostępnych na rynku rusztów betonowych.
Ruszta betonowe dla trzody - w zgodzie z zoohigieną
Nowoczesne rolnictwo dąży przede wszystkim do optymalizacji prac wykonywanych przez człowieka przy jednoczesnym uwzględnieniu jak najwyższej jakości pomieszczeń i warunków, w których jest trzymana zarówno trzoda chlewna, jak i bydło. Jednym z najważniejszych aspektów pomieszczenia zajmowanego przez zwierzęta hodowlane jest system odprowadzania odchodów, który mogą tworzyć betonowe ruszta. Zależy od niego nie tylko zachowanie higieny, ale także bezpieczeństwo zwierząt.
Chów trzody może odbywać się w systemie ściółkowym, który jest uciążliwy, mało wydajny i dużo mniej higieniczny, przez co negatywnie wpływa na warunki w chlewni. Dlatego jego zupełne przeciwieństwo, czyli ruszta betonowe występujące w systemie bezściołowym, są popularną i dużo bardziej funkcjonalną alternatywą. Sprzedawane przez nas betonowe konstrukcje eliminują wiele problemów, które nie były możliwe do ominięcia w chowie na ściółce. Ruszta betonowe dla bydła i świń dużo łatwiej utrzymać w czystości, dzięki czemu spełniają najwyższe standardy zoohigieny i zootechniki. W technologii bezściołowej obornik jest zastąpiony gnojownicą, która spływa do kanałów umieszczonych pod rusztami betonowymi.
Bezpieczny chów zwierząt na rusztach betonowych
Betonowe ruszta są w pełni bezpieczne dla zwierząt hodowlanych, które po nich stąpają. Zarówno ruszta betonowe dla trzody chlewnej, jak i ruszta dla bydła zostały podzielone na sześć rodzajów, które różnią się od siebie szerokością szczeliny. Wynika to z faktu, że kończyny i racice zwiększają się wraz ze wzrostem zwierząt, dlatego inne ruszta betonowe należy wybrać dla cieląt i prosiąt a inne dla dorosłych osobników.
Sprzedawane przez nas ruszta betonowe umożliwiają zwierzętom pewne stąpanie po podłożu dzięki odpowiedniej obróbce. Nie są zbyt nasiąkliwe, gładkie ani szorstkie. Są natomiast tak wyszlifowane, żeby współczynnik tarcia był idealnie dopasowany do trzody hodowlanej. Beton użyty przez producentów rusztów posiada najwyższą klasę. Ponadto wybierając rozmiar dopasowany do wieku bydła lub świń, mamy też pewność, że wymiary beleczek i szczelin będą odpowiadać ich wadze. W przypadku betonowych rusztów nie trzeba iść na kompromisy ze względu na dużą różnorodność produktów.
Ruszta betonowe używane w systemie bezściołowym są w pełni bezpieczne dla trzody w każdym wieku. Nie stanowią ryzyka urazów kończyn, ponieważ szczeliny i beleczki są dopasowane do wielkości racic poszczególnych grup wiekowych i wagowych zwierząt. Z całą pewnością mogą więc stanowić praktyczną alternatywę dla ściółki.
Ruszta betonowe dla bydła i trzody chlewnej - nowoczesne zarządzanie odchodami
Wybór właściwej technologii utrzymania chlewni lub obory bezpośrednio wiąże się ze zmniejszeniem nakładów codziennej pracy rolnika. Ruszta betonowe dla trzody chlewnej, a także dla bydła umożliwiają odprowadzanie odchodów stałych i ciekłych do kanałów gnojowych znajdujących się pod betonową konstrukcją. Odpowiedni kształt szczelin zapewnia nie tylko bezpieczne i wygodne stąpanie, ale także sprawny drenaż. Pozwala to na szybkie samooczyszczanie się rusztów betonowych.
Chów trzody z wykorzystaniem rusztów betonowych wpływa także na bilans zysków i strat w gospodarstwie. System bezściołowy eliminuje koszty związane z pozyskiwaniem ściółki, która w wielu przypadkach jest trudno dostępna. Struktura zasiewów często powoduje, że rolnicy nie są w stanie pozyskać odpowiedniej ilości słomy dla zwierząt z własnych upraw. Oprócz tego ruszta betonowe to brak konieczności magazynowania ściółki, na którą trzeba zawsze wygospodarować odpowiednio dużo miejsca. Nieprawidłowe przechowywanie słomy może skutkować powstawaniem pleśni i grzybów, a co za tym idzie - pogorszyć zdrowie lub kondycję zwierząt.
Ruszta betonowe dla trzody chlewnej wiążą się także z mniejszymi nakładami pracy w gospodarstwie. Eliminują zadania związane z codziennym ścieleniem i regularnym usuwaniem obornika.
Ruszta betonowe dla trzody chlewnej i bydła o najwyższych standardach
Jakość wykonania oraz gwarancja bezpieczeństwa zwierząt to właściwości każdego modelu z oferty naszych rusztów betonowych. Niezależnie od tego, czy wymieniają Państwo stare podłoże czy budują całkowicie nową chlewnię lub oborę ruszta betonowe sprawdzą się doskonale. Sprzedajemy je zarówno małym rodzinnym gospodarstwom, jak i dużym farmom.
Oferujemy fachową obsługę oraz produkty najlepszej jakości.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, a także do kontaktu.
Ruszta betonowe i maty – dla największego komfortu zwierząt
System rusztowy przeznaczony do hodowli bydła warto uzupełnić o specjalne maty na ruszta betonowe, które działają antypoślizgowo, przez co zmniejszają ryzyko uszkodzeń kończyn i racic, dbając o dobrostan i wydajność hodowli.
Tego typu maty produkuje się z odpowiednio dostosowanej gumy, wykończonej powłoką zapewniającą przyczepność i od spodu specjalnymi wypustkami, które sprawiają, że podłoże staje się sprężyste i miękkie. W macie przygotowane są otwory pokrywające się rozmiarem i kształtem ze szczelinami rusztów, więc odprowadzanie nieczystości nie jest w żaden sposób utrudnione. Produkt mocuje się łatwo i szybko, jest też trwały, a odpowiednio zamontowany nie odkształca się i nie niszczy.
Poza zapobieganiem poślizgnięciom zwierząt maty też dobrze izolują od zimnego betonu i mogą służyć jako miejsca legowiskowe.
Nasi partnerzy przygotowują maty na zamówienie: produkt jest idealnie dopasowany do warunków technicznych i potrzeb.
System rusztowy i stanowiska legowiskowe: materace dla bydła
Wydzielone w pomieszczeniu inwentarskim stanowiska legowiskowe dla krów warto wyposażyć także w specjalnie opracowane materace legowiskowe. Zwierzęta spędzają na wypoczynku najwięcej czasu, który ponadto jest kluczowy z punktu widzenia produkcji mleka. Materace zapewniają im komfort i bezpieczeństwo – są zaprojektowane tak, aby maksymalnie odciążyć przy kładzeniu się i wstawaniu.
Materace legowiskowe dla krów składają się z trzech warstw:
- spodniej gumowej – która zapobiega przesuwaniu się materaca oraz izoluje od zimnego podłoża (zwierzę bezpiecznie kładzie się i wstaje),
- pianki wewnątrz materaca – zapewnia zwierzęciu wygodę, ponieważ czyni materac miękkim i sprężystym: dostosowuje się do pozycji krowy,
- fakturowanej gumy na górze – ta zapobiega powstawaniu odleżyn, a dodatkowo jest jeszcze wzmocniona i łatwa w utrzymaniu czystości.
Wyprofilowane, odpowiednio miękkie, sprężyste podłoże do leżenia zwiększa również wydajność hodowli – zapobiega częstym i groźnym chorobom wymion, przyczynia się do wzmożenia przepływu krwi i lepszego przeżuwania, czego skutkiem jest też wyższa produkcja mleczna zwierząt. Materace są dostępne w różnych rozmiarach czy formach – pomożemy dobrać odpowiedni produkt do warunków i potrzeb.
Magazynowanie płynnych odchodów w systemie rusztowym
Wspomnieliśmy, że ruszta betonowe ułatwiają utrzymanie czystości w pomieszczeniu inwentarskim – odchody spływają poprzez system szczelin, dzięki czemu zwierzęta mają z nimi znacznie mniejszy kontakt, a to zwiększa higienę w oborze. W kwestii magazynowania płynnych nieczystości należy spełnić określone przepisy – proponujemy betonowy zbiornik na gnojowicę połączony z przepompownią tuż pod rusztami. Jego zaletą jest duża, bo nawet kilkudziesięcioletnia trwałość.
Budowany zbiornik według przepisów prawa musi pozwalać na magazynowanie gnojowicy przez minimum 6 miesięcy – pomożemy obliczyć pojemność w stosunku do wielkości hodowli i dopasować zbiornik do warunków technicznych, tak aby usytuować go w wymaganej odległości od innych obiektów. Całość jest relatywnie szybka i łatwa w montażu, ponieważ składa się z prefabrykowanych elementów.
Inne rozwiązania dla nowoczesnych gospodarstw i hodowli
W Ruszta.pl ciągle poszukujemy nowoczesnych rozwiązań dla gospodarstw, które zapewniają dobrostan zwierzętom, hodowcom zaś oszczędzają czas i zmniejszają nakłady pracy. Zdrowa, bezpieczna, żyjąca w czystości i wygodzie oraz właściwie odżywiona trzoda jest wydajniejsza: zyski gospodarstwa rosną.
Co jeszcze proponujemy?
Wygrodzenia dla zwierząt – prefabrykowane betonowe elementy
Zdrowie, higienę oraz wygodę zwierzętom hodowlanym zapewniamy również poprzez wydzielenie im odpowiedniej ilości miejsca. Do tego celu służą m.in. wygrodzenia betonowe dla trzody: prefabrykowane trwałe ścianki łatwe w utrzymaniu czystości. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w systemie rusztowym: wówczas tylko montujemy pomiędzy nimi łączniki, które umieszczamy w szczelinach podłoża.
Naturalnie tego typu wygrodzenia również dopasowujemy pod kątem rozmiarów czy sposobu montażu do warunków technicznych, potrzeb i preferencji, natomiast każde jest odpowiednio dostosowane do ciężaru i siły zwierząt – beton zatrzyma nawet dorosłą, silną jednostkę. Jest też odporny na uszkodzenia. Dobrze sprawdza się zwłaszcza w strefie dla knurów czy tuczników i w odchowalni prosiąt.
Co więcej, betonowe ścianki nie chłoną wilgoci, są nisko nasiąkliwe, co też ogranicza rozwój mikroorganizmów oraz ułatwia utrzymanie czystości. W dużym stopniu także przyczyniają się do zachowania komfortu cieplnego i ograniczają hałas, zmniejszając stres u izolowanych jednostek. Wygrodzenia są przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku oraz ze wszystkich grup.
Magazynowanie kiszonki – przejezdne silosy, czyli betonowe ścianki
Dobrze zbilansowane żywienie to podstawa wydajności zwierząt gospodarskich oraz zapobieganie licznym problemom zdrowotnym, dlatego warto postawić na całoroczną paszę objętościową, czyli kiszonkę. Musi być ona jednak przygotowywana, magazynowana i wybierana we właściwy sposób: umożliwią to betonowe silosy na kiszonkę. Są to prefabrykowane ścianki, które ustawiamy równolegle po obu stronach pryzmy, dostępne w różnych rozmiarach: szybko zbudujemy z nich silos przystosowany do potrzebnej ilości magazynowanej paszy.
Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość wjechania do silosów paszowozem czy ładowarką. Kolejna sprawa to ochrona przed wilgocią, słońcem i powietrzem, która przekłada się na dobre parametry jakościowe kiszonki. Po bokach zbiornika pasza jest mocno zagęszczona, co ogranicza jej straty. Znacznie szybciej też zabezpieczymy kiszonkę – wystarczy okryć pryzmę od góry, zatem ryzyko uszkodzenia folii również jest mniejsze. Ścianki sprawiają, że materiał roślinny cechuje się dużą czystością. Jednocześnie pożywienie bardzo łatwo się wybiera.
Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Ruszta.pl – gdy poznamy Państwa potrzeby, doradzimy wybór skutecznych rozwiązań. Współpracując z cenionymi producentami, odpowiadamy za cały proces realizacji zamówienia: od jego złożenia po dostarczenie czy montaż systemów. Inwestycja przebiega szybko, sprawnie i kompleksowo!